Aleksandra Kaczkowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleksandra Kaczkowska
Alex Lua Kaczkowska
Data i miejsce urodzenia

23 listopada 1974
Warszawa

Zawód, zajęcie

dziennikarka muzyczna, prezenterka telewizyjna, fotografka, videografka, graficzka

Narodowość

polska

Pracodawca

Program III Polskiego Radia

Rodzice

Piotr Kaczkowski

Aleksandra Kaczkowska, znana też jako Alex Lua Kaczkowska (ur. 23 listopada 1974 w Warszawie) – polska dziennikarka muzyczna, prezenterka telewizyjna, fotografka, videografka i graficzka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W branży radiowej pracuje od 1996. Pierwsze autorskie audycje prowadziła w Jazz Radio Mariusza Adamiaka (w klubie Akwarium)[1] w paśmie nocnym „Ballady jazzowe”. Jeszcze w trakcie pracy w Jazz Radio, w 1997, dołączyła do ekipy dawnego Radia Wawa, gdzie razem z Marcinem Perchuciem współprowadziła sobotnią popołudniową audycję „Radioaktywna wojna na czereśnie”. W 1998 razem z Robertem Leszczyńskim prowadziła koncert transmitowany w TVP z warszawskiego klubu Harenda z okazji otwarcia pierwszego tematycznego kanału telewizji polskiej „Tylko Muzyka”, w którym przez kolejne dwa lata prowadziła programy muzyczne, w tym listę przebojów.

Po odejściu z Radiostacji, w latach 2004–2006 pracowała w Radiu Bis, prowadząc autorską muzyczną audycję „Rozmowy z dźwiękiem” i publicystyczną „Pod prąd”. Na festiwalu w Opolu w 2005 była jedną ze współprowadzących Koncert Galowy „Wielkie, Większe, Największe” na 80-lecie Polskiego Radia. 9 września 2006 zadebiutowała jako redaktorka PR III Polskiego Radia[2], w którym przygotowywała i prowadziła audycję „Popołudniowe rozmowy z dźwiękiem” w sobotnim paśmie „Zapraszamy do Trójki” oraz, od października 2007, cotygodniową audycję „Ciemna strona mocy”. W 2013 otrzymała nagrodę dla dziennikarki radiowej roku w plebiscycie Radiofony.

W 2022 roku zakończyła pracę w Polskim Radiu i została dziennikarką radia internetowego rockserwis.fm[3].

Wystawiała swoje prace w Polsce i za granicą. Fotografowała między innymi dla magazynów „Viva!”, „”Zwierciadło”, „Sukces”, „Wysokie Obcasy Extra”, „Sens”, „Machina”, „Logo”.[potrzebny przypis]

Jest córką dziennikarza i byłego prezentera Programu III Polskiego Radia, Piotra Kaczkowskiego, oraz wnuczką fotografika Adama Kaczkowskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kaśka Paluch: Polscy dziennikarze muzyczni. Aleksandra Kaczkowska: zamykam oczy, widzę obrazy. onet.pl. [dostęp 2014-08-20].
  2. Polskie Radio: Aleksandra Kaczkowska. Polskie Radio. [dostęp 2014-08-20].
  3. Aleksandra Kaczkowska dołącza do Rockserwis.fm, poprowadzi dwie audycje [online], www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2022-10-15] (pol.).